Salvatore's Spaghetti Sauce comes in four sizes of jar: a 12-ounce jar for $1.44, an 18 ounce jar for $2.34, a 36-ounce jar for $3.96, and a 54- ounce jar for $5.40. Which jar has
the highest unit price?

A. The 12- ounce jar
B. The 18- ounce jar
C. The 36-ounce jar
D. The 54-ounce jar

Please answer :)

Respuesta :

B.

by dividing the price by the number of ounces, you can find the unit price. do this for each size to see which one has the highest unit price.
1.44 / 12 = .12
2.34 / 18 = .13
3.96 / 36 = .11
5.40 / 54 = .10

since the 18 ounce jar has the greatest unit price, b is the answer.