0ct0pus
contestada

At your local store cheese is priced at $8.99 for 200 g. What is the unit price per gram? (answer with the entire unit rate - $0.000 / g rounded to the nearest thousandth leaving spaces as indicated in the example here.) watsf

Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  $0.045 / g

Step-by-step explanation:

To find dollars per gram, divide dollars by grams:

  $8.99 / (200 g) = $0.04495 / g ≈ $0.045 / g