Maria had $22.45 to spend on groceries. After buying 3 bags of chips, she had $10.60 left. If each bag of chips costs the same amount, what is the price of one bag of chips?

Respuesta :

Answer:

One bag of chips costs $3.95

Step-by-step explanation:

22.45 - 10.60 = 11.85

11.85/3 = 3.95

Answer:

$3.00 :P

nnjncijciscjsdiijc I helped