The cost of burgers ​varies directly​ with the number
of burgers purchased. If 30 burgers cost $45.00, what is the price of 20 burgers?
Write an equation to represent the situation.
What would 20 burgers cost?​

Respuesta :

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

30x=45

x is cost of each burger

divide both sides by 30

x=1.5

solve for 20 burgers by

20x

20(1.5) = $30