Conrad is learning how to surf. He can pay $65 for a basic training course and then rent a surfboard for $6 per hour. He wrote the expression 65 + 6x to find out how much it would cost to go surfing. How much will it cost if he surfs for 4 hours?

Respuesta :

Answer:

$89

Step-by-step explanation:

Multiply 6 · 4 to get 24

Add $65 to $24 to get $89

Conrad spent $89 overall.

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer:

$89

Step-by-step explanation:

1. x represents the number of hours he's going surfing for, so plug 4 in for x.

  65 + 6(4)

2. peMdas. multiply 6 and 4.

  65 + 24

3. pemdAs. add 65 and 24.

  65 + 24 = $89