On Saturday, Nikki and Tyler walked to the local farmer’s market. Nikki bought 8 apples for $6. Tyler bought 3 fewer apples than Nikki. How much did Tyler spend on apples?
help please i small brain

Respuesta :

Do 8 divide by 6 that’s how much each apple cost 3 fewer 5
the answer is because $6.65 8/6 is 1 1/3 so the rate of each apple is $1.33 and 8-3=5 and $1.33•5=6.65