Cranberry juice costs $6.30 per quart and apple juice costs $3.60 per quart. Terrence wants to know how many quarts q of cranberry juice he should mix with 4 quarts of apple juice to make cranberry-apple juice. He also wants to sell the juice at cost for $4.50 per quart. Which equation below represents the situation?

Respuesta :

Answer:

$25.20 for the cranberry juice (see explanation)

Step-by-step explanation:

4 quarts of apple juice and 4 quarts of cranberry juice are the simplest amount I can come up with. Meaning: 4 quarts of cranberry juice being $25.20 mixed with the apple juice.