00:00

A 2-liter bottle of juice costs $2.80. A box containing six 12-liter bottles sells for $3.90. Which option has a higher cost per liter? What is that cost?
A.
00:00


2-liter bottle; $1.40
B.
00:00


Box of six 12-liter bottles; $1.30
C.
00:00


2-liter bottle; $2.80
D.
00:00


Box of six 12-liter bottles; $3.90

Respuesta :

Answer:

2-liter bottle, $1.40

Step-by-step explanation: $2.80 by 2 is $1.40 per liter, $3.90 by 12 is $0.32 per liter

2 liter bottle, $1.40