26ddennison 26ddennison 21-10-2020 Mathematics contestada 00:00 A 2-liter bottle of juice costs $2.80. A box containing six 12-liter bottles sells for $3.90. Which option has a higher cost per liter? What is that cost? A. 00:00 2-liter bottle; $1.40 B. 00:00 Box of six 12-liter bottles; $1.30 C. 00:00 2-liter bottle; $2.80 D. 00:00 Box of six 12-liter bottles; $3.90