Allie bought 5 pounds of onions at $0.96 per pound, x pounds of squash at
$0.75 per pound, and y ears of corn at $0.84 each. Write a simplified
expression that represents the amount Allie spent on produce.

Respuesta :

Dude it’s easy
For onions: 5 x 0.96=4.8
For squash: 0.75x
For corn: 0.84y
Add em up
We get the expression as:
075x+0.84y +4.8
Hope this helps