It costs $14.40 for 4.5 pounds of beef. How much is the beef per pound?
A - $2.30
B - $3.20
C- .32
Can anyone help me ???

Respuesta :

$3.20 you have to divide $14.40 and 4.5 and you will get 3.2 which is technically 3.20.

Answer:

the answer is B

Step-by-step explanation:

its $14.40 ÷ 4.5