A store buys bananas by weight. The total cost to buy 5 pounds of bananas is $ 3.75. Which choice shows how to correctly calculate the total cost T to buy 2 pounds of bananans

Respuesta :

Answer

5=$3.75

3.75÷5=.75 ($.75 per banana)

.75x2=T

T=$1.50

Step-by-step explanation:

Answer:

T = 0.75(2)

Step-by-step explanation:

$3.75 ÷ 5 = 0.75

0.75 x 2 = 1.5

T = 0.75(2)