Respuesta :

Answer:

0.60 cents per apple

Step-by-step explanation:

just because

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

If you divide 2.99 by 5 you'll get 0.598

Now, you have to round it. 59 → 60

we take out the 8, and we are left with 0.60

Hope it helps! ^^