PLEASE HELP :( A wood burning oven in a diner can burn for 16 hours on 3 packs of wood. The cost of one pack of wood= $4.60. Which is the closest to the cost per hour to run the oven?

A: $0.50
B: $1
C: $2
D: $5

Respuesta :

Answer:

B

Step-by-step explanation:

16 / 3 = 5.3

5.3 hours = $4.60

5.3 / ? = 1                   ? = 5.3

4.60 / 5.3 = 0.90

$0.90 is the closest to $1

B

3 x 4.60 = 13.80

13.80 / 16 = 0.86

$0.86 rounds to $1.00

Otras preguntas