The junior class is selling granola bars to raise money. They purchased 1250 granola bars and pay a delivery fee of $25. The total cost, including the delivery fee, was $800. What was the cost of each granola bar?

Respuesta :

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

$800-$25= $775

775/1250=0.62

Each granola bar was 62 cents or $0.62.

....................

.........

.......