ASAP. please.. need answer. please
sugar is sold at MVR 4 1/2 per kg
find the cost of 10kg sugar.
if you got it correct will mark your answer as brainliest.
please help me. ​

Respuesta :

Answer:

$45.00

Step-by-step explanation:

each kilogram of sugar costs $4.50

we want to find the cost of 10 kg

multiply the cost of 1 kg ($4.50) by 10 kg:

4.50*10=$45.00

The cost of 10 kg is $45.00.