Nicole is going to see a movie and is taking her 3 kids. Each movie ticket costs $14 and there are an assortment of snacks available to purchase for $4.50 each. How much total money would Nicole have to pay for her family if she were to buy 4 snacks for everybody to share? How much would Nicole have to pay if she bought x snacks for everybody to share?

Respuesta :

Answer:

Four tickets and four snacks comes to a total of $74.00

If she buys x snacks, that cost is 4.50x. so the total for 4 tickets and unknown snacks is 4(14) + 4.5x

Step-by-step explanation:

Nicole + 3 kids is 4 tickets times $14. 4×14=56. Add the snacks. 4×4.50=18. $56+$18=$74