Oranges were on sale for $0.45 per pound, Leo bought 12,6 pounds. Which expression shows how to determine the total cost
of the oranges?
12.BX045
12.6-045
126+0.45
128+0.45

Respuesta :

Answer:

12.6 * 0.45

Step-by-step explanation:

Cost of 1 lb of oranges = $ 0.45

Cost of 12 lbs of oranges = 12 * $ 0.45

Hope it helps : )