Kianna has $2.83. Avery has $5.18. They put their money together to buy packages of fruit snacks that each cost $0.30. How many packages of fruit snacks can they buy?

Respuesta :

Answer:

26 snack packs

Step-by-step explanation:

2.83+5.18=8.01

8.01/.30=26.7

26 snack packs

Answer: 26

Step-by-step explanation: $2.83 + $5.18 = 8.01

8.01 /0.30 = 26.7