Jan buys yarn that is 6 1/2 feet long. The cost of the yarn is $0.60 per foot, including tax. What is the total cost in dollars?

Respuesta :

Answer:

3 dollars and 90 cents

Step-by-step explanation:

Answer:

Jan buys yarn that is 6.5 feet long.

The cost of the yarn is $0.60 per foot (including tax).

Then the total cost is: 6.5 x 0.6 = 3.9$

Hope this helps!

:)