Jacob is comparing the price of two different brand of water bottle. The first brand cost $30 for a case of 24 bottle and the second brand cost $39.60 for a case of 36 bottle. Which brand has the lower unit cost per bottle?

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

This whole problem is division so first you have to divide 39.60 from 36 bottles and that equals $1.10 Then you are going to divide 30.00 from 24 and that equals 1.25 so the second brand cost less per bottle