contestada

An oven at a 24 hr diner uses 24.7 A of electricity when it operates on a 120 V circuit. If electricity costs $0.080 per kWh, what would it cost to run the stove while cooking food for one day? Assume the oven is on for 24 hrs at the same temperature.