A local store is running a special on bagels.
Bagels are $5 for 3 bagels. How much would it be
if I bought a dozen bagels?

Respuesta :

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

A dozen is 12 and you need 4 more portions of 3 to make 12. Each 3 bagels is $5, so multiply 5 by 4 to get 20.