Suppose chocolate costs $17.60 per kilogram. Karega buys 25 grams of chocolate and Samadhi buys 100 grams of chocolate.


How much more did Samadhi pay for her chocolate?



$0.44


$1.32


$2.20


$2.64

Respuesta :

Answer:
$1.32

Explanation:
For 25 grams it costs $0.44 and for 100 grams it costs $1.76 so Samadhi payed $1.32 more than Karega.