kerstan
contestada

Desmond bought a 70 foot roll of copper wire for $14.70.What is the price per foot?
A. $0.21 per foot
B. $0.47 per foot
C. $2.10 per foot
D. $4.70 per foot

Respuesta :

a 0.21 per foot (.21x70=14.70)
You simply divide $14.70 by 70, because you want to find out how much each foot COSTS, so the correct answer is A. $0.21 per foot