Four pounds of sugar costs $2.40 at the grocery store. What is the unit rate for the cost of sugar in relation to its weight?
A.$0.60 per pound
B. not enough information
C.$1.67 per pound
D.$2.40 per pound

Respuesta :

Answer:

c

Step-by-step explanation:

solve this equation 4/2.40