You but butter for $4.29 a pound. One portion of onion compote requires 1.7 oz of butter. How much does the butter for one portion cost?

Respuesta :

Answer:

$7.29

Step-by-step explanation:

$4.29 per lb of butter

Need 1.7 lb of butter

4.29 · 1.7 = 7.293

≈$7.29

I hope this helps! :)