Melanie finds paint at the store for $4.95 per gallon. She also finds a Paintbrush for $3.75. Write an equation for y, the total cost, for x gallons of paint and 1 paintbrush. Question 3 options: y = 4.95x + 3.75 y = 3.75x + 4.95 y = 8.7x y = 1.2x

Respuesta :

Answer:

y = 4.95x + 3.75

Step-by-step explanation:

I have taken this test, I also go to K12. I have for 4 years and I have been on brainly for 3 so welcome to the K12 Brainly party.

Answer:

y = 4.95x + 3.75

Step-by-step explanation:

i have been with k12 for 2 years and brainley for 4 months