1. Based on the information in the table, is the cost of the apples proportional to the weight of apples?
Pound of apples:
2
3
4
5
Cost of apples:
$3.76
$5.64
$7.52
$9.40
2. Based on the information in the table, is the cost of the pizza proportional to the number of toppings?
Number of toppings:
2
3
4
5
Cost of pizza:
$11.99
$13.49
$14.99
$16.49

1 Based on the information in the table is the cost of the apples proportional to the weight of apples Pound of apples 2 3 4 5 Cost of apples 376 564 752 940 2 class=