Respuesta :

Answer:

D

Step-by-step explanation:

6.60/6

= x/3

then u can cross multiply

1) find the unit price/ price of one eraser
$6.60/6 = x (1.1)

2) multiply by 3
3x (3•1.1)

3) answer in $3.30