Respuesta :

Step-by-step explanation:

First convert the 8 pounds to ounces by multiplying by 16.

8*16=128 ounces

Then divide the cost by the total ounces.

128/$12.80=0.10

The price per ounce is $0.10.

I don’t know lol I’m sorry and I oopsksksk