Respuesta :

Answer: The correct answer would be C. $1.19 or B, depending on how you look at it.

Step-by-step explanation: IN order to figure out the answer, we have to go back and figure a few things out first:

1. how much each pound of bananas cost, and

2. how much each pound of apples cost. So:

8.28 / 12 = .69

15.04 / 8 = 1.88

That's how much 1 pound cost. Now:

1.88 - .69 = 1.19