Respuesta :

MsRay

Answer:

$0.24

Step-by-step explanation:

Given that one pack of gum costs $1.92 and is sold in packs of 8 pieces, find the unit cost, or the rate per piece of gum, can be found by dividing the total cost by the number of pieces:

1.92/9 = $0.24 per piece