Respuesta :

To find the better buy, we can find how much they cost for an ounce and find it by comparison.

First option:

20/4.4

=$4.545454...

Second option:

16/3.68

=$4.3478...

As $4.3478..< $4.5454.., the second option is cheaper and therefore is the better buy.

Hope it helps!

Otras preguntas