Respuesta :

Hi!

We will solve this using proportions, like this:

4 pints cost 10,08

30 pints cost x

__________________

x = (30 * 10,08)/4

x = 302,4/4

x = 75,6

30 pints of ice cream cost 75,6$.

Hope this helps!