Respuesta :

$34/4 lbs = x/ 5lbs

using cross products

4x=34*5

x = 34*5/4

x=$42.50

Answer: $42.50

We can find how many one pound of almonds cost by divide 34 by 4.

34 / 4 = 8.5.

Now we can multiple 8.5 by 5, and we'll get the answer 42.5.

The answer is 42.5.