Respuesta :
Hi Mrviral1k,
To solve your problem, you will need to divide and multiply.
So, if we take 40 by 10...
- $40-$10=$30
So now we need to take 30 by 12...
- 30/12 = 2.5
So, each bag was $2.50.
Hope this helps!
Hi Mrviral1k,
To solve your problem, you will need to divide and multiply.
So, if we take 40 by 10...
So now we need to take 30 by 12...
So, each bag was $2.50.
Hope this helps!