Respuesta :

Given:
unit price per pound = 21.5 cents
bought 8 pound package

find: total amount paid for 8 pound package.

We need to convert cents into dollars to avoid confusion.

21.5 cents x 1 dollar / 100 cents = 21.5 dollar / 100 = 0.215 dollars

0.215 dollars * 8 pounds = 1.72 dollars.

my answer is B. $1.72

Answer: B $1.72

Step-by-step explanation: