Respuesta :

Divide $71.40 (the amount for all 3 pairs) by 3 (how many pairs of jeans) you will get $23.80. After you get the total cost per pair of jeans, Multiply $23.80  and 8 then you get 190.4

71.40 / 3 = 23.80
23.80 x 8 = 190.40