Ms. Garcia purchased 3 pounds of onions for $2.19. Several different-sized bags of onions could be purchased at the store. Which size bag represents the same price per pound as the onions Ms. Garcia purchased?
a) 1 pound for $0.59
b) 2 pounds for $1.39
c) 4 pounds for $2.99
d) 5 pounds for $3.49