JossieP379589 JossieP379589 25-10-2022 Mathematics contestada It takes 6 eggs, 5 oz of cheese, and 2 oz of butter to make twoomelets. What is the cost per omelet if eggs cost $.99 per dozen,1 lb of cheese costs $4.29, and 1/2 lb of butter costs $1.25?a. $2.15b. $1.34c. $1.08d. $.31